THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Téměř čtyři roky stačily uplynout, než nás mohelničtí SCENERY poctili následníkem debutu "The Drowning Shadow Of Mankind", na němž se předvedli coby instrumentálně nabušená thrash-deathová úderka, které rozhodně není cizí odkaz veličin jako CYNIC, ATHEIST nebo Chuldinerových pohrobků DEATH. Bohužel, u nás kapely techničtějšího ražení nemívají na růžích ustláno. Nahrávka tak putovala mezi hudbymilovný národ pouze vlastním nákladem, bez zázemí nějakého šikovného „labílku“ a jak vidno, ani novinku snazší cesta k posluchači nečeká.
Nu což, buďme rádi že u nás podobné desky vůbec vycházejí. Je to takové moderní donquijotství, ale o to sympatičtější, pochopitelně. Na vrub s tím souvisejícího nedostatku financí nutno připsat i „hodnější“ a „plošší“ zvuk z domácího studia; na druhou stranu zase lze v té čistotě krásně vychutnat eskapády jednotlivých nástrojů. A nudit se rozhodně nebudete. Od přivítacích akustických kytar, které na padrť rozmetají stopky úvodní "Changes Pt. I", přes instrumentálku "Temple Of The Sun" až po závěrečnou "The Message Of Light". V řadách „Scenérie“ registrujeme novou posilu v podobě řvouna Petra. Kromě mikrofonu obhospodařuje i klávesy, ovšem jejich funkce tady spočívá pouze v občasných podkladech, spíše takový malý bonus navíc, nic moc podstatného. Melodické kouzlení tedy leží na kytaře a subjektivně mám přece jenom pocit, že větší košatost aranží by nahrávce prospěla. Už z důvodu zvukové plnosti. Odpustil bych si i přespříliš rytmických zvratů, které v některých skladbách působí až rušivě a vytvářejí tak dojem značné rozkouskovanosti materiálu. Přitom taková šestá v pořadí "We Can…" má ingrediencí ideální množství a byť slídí v revíru samotného Chucka, šlape skvěle (basa čaruje!). Malé pihy na kráse ovšem nemohou ovlivnit výsledek a ten je v případě SCENERY samozřejmě hodně v pořádku.
Pro milovníky technicky nápadité hudby a přemýšlivých textů povinnost. Pravda, dostat se k této nahrávce bude pro každého jednotlivce krapítek složitější, než navštívit nejbližší obchod s cédéčky, o to větší však následná radost a uspokojení z poslechu. I přes nepřízeň osudu je totiž údělem silných nastavit bouři obě tváře a vytrvat. Vůbec nepochybujte o tom, že mohelničtí mají síly na rozdávání. Koneckonců, posuďte vlastními slechy.
Škoda místy až přílišného "rozsekání" materiálu, protože jinak jsou SCENERY přesvědčiví a technicky výborně vybavení muzikanti, kteří se hrdě hlasí k odkazu mistra Chuldinera a jemu podobných ekvilibristů. Poslech vám jasně dokáže, že to jde i v Čechách!
7,5 / 10
1. Changes (Part 1)
2. Under The Surface
3. Graves Without Names
4. Temple Of The Sun
5. Philosophy Of Ages
6. We can...
7. Atmosphere
8. The Message Of Light
Continuity (2006)
Philosophy Of Ages (2002)
The Grimoire Of Exalted Deeds (kompilace) (1999)
Inferno ... Volume I (kompilace) (1999)
The Drowning Shadow Of Mankind (1999)
Scenery (demo) (1996)
Vydáno: 2002
Vydavatel: samovydání
Stopáž: 37:23
Produkce: SCENERY
Studio: Home studio
Naprosto výborné. Škoda pro uši vyloženě nepříjemného zvuku. Že i navzdory něj, je album radost poslouchat, je snad dostatečný důkaz jeho kvalit.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.